Nejpodrobnější stránky o pánských nočních košilích u nás i ve světě, ale také o ostatním nočním prádle a o dalších tématech, která souvisejí se zdravým spaním.

www.nocnikosile.wz.cz

Úvod

Pánské noční košile

  - fotogalerie ČR

  - fotogalerie svět

  - kde nakupovat

  - podrobnosti

  - anketa

  - diskuze

Dámské noční košile

  - fotogalerie ČR

  - anketa

Pyžama

  - fotogalerie ČR

Overaly na spaní

  - fotogalerie ČR

Noční prádlo v číslech

Články o nočním prádle a spaní

Kontakt

 

English

men's nightshirt, mens nightshirt, men's nightshirts, mens nightshirts, nightshirt for men, nightshirts for men, man's nightshirt, mans nightshirt, man's nightshirts, mans nightshirts, nightshirt for man, nightshirts for man, nightdress, nightdresses, nightgown, nightgowns, babydoll, baby doll, blanket sleeper, blanket sleepers, pyjama, pyjamas, pajama, pajamas, overall for sleeping, overalls for sleeping

PÁNSKÉ NOČNÍ KOŠILE - PODROBNOSTI

Chcete-li se o pánských nočních košilích dozvědět více, můžete si vybrat z následujících témat:

Historie a současnost nočních košil
Muži a noční prádlo
    Čeští muži a noční prádlo
    Muži a noční prádlo v jiných zemích
Noční košile versus jiné noční prádlo
Noční košile a intimní kontakty
Jak nakupovat
   
Střih
   
Materiál
   
Délka
    Velikost
   
Okrajové velikosti
Chlapecké noční košile
Rozdíly mezi pánskými a dámskými nočními košilemi
Jak začít se spaním v noční košili
Jak si vyrobit triko na spaní
Doporučení pro výrobce
    Délky
    Potisky pánských nočních košil
   
Reklamní noční košile
Pánské noční košile a zákony
Krevní oběh a lymfatický systém
Ohlasy na noční košile
  Historie a současnost nočních košil

Jak se lidé na noc oblékali v době, kdy ještě neexistovalo noční prádlo, se můžeme jen dohadovat. Pravděpodobně pouze více či méně svlékali oblečení, které nosili celý den.

Prvním, v pravém slova smyslu nočním prádlem, byly noční košile. Vyvinuly se z dlouhé spodní košile, která se nosila celý den pod vrchním oblečením. Večer se svléklo pouze vrchní oblečení, spodní košile se na spaní nesvlékala. Ve spodní košili spali muži i ženy, přičemž ženy používaly košili delší než muži. Přečíst si o tom můžete zde.

Noční košile se jako samostatný oděv začala používat v italské renesanci ve 14. století. V Čechách se objevuje až v 15. století. Přečíst si o tom můžete zde.

Až do 19. století byla noční košile jediným druhem nočního prádla, který oblékali muži, ženy i děti. Teprve koncem 19. století a zejména na začátku 20. století se vedle nočních košil začala používat také pánská pyžama. Dámská pyžama se objevují ještě později, až po první světové válce. 

Jak tehdejší agitátoři přesvědčovali muže, aby vyměnili noční košile za pyžama, se můžeme dočíst v dobovém článku.

V československé armádě byly noční košile jediným druhem nočního prádla až do roku 1960 (viděli jsme ve filmu Černí baroni). V letech 1960 až 1965 se armádní noční košile postupně nahrazovaly pyžamy.

Epocha socialismu (1948 až 1989) pánským nočním košilím nepřála. Ve všech obchodech byl k dostání jeden střih proužkovaných pyžam s límečkem a velkými knoflíky. Vzájemně se lišily jen barvou proužků a počtem kapes. Ke konci období se začala prodávat tričková pyžama. Pánské noční košile nebyly prakticky v prodeji. Přerušení kontinuity pánských nočních košil se odráží také v zákonech.

Po pádu socialismu začaly oděvní podniky rozšiřovat sortiment nočního prádla, aby mohly konkurovat dovozům ze zahraničí. Do výrobního programu zařadily pánské noční košile, které veřejnost přijímala nepochybně s počátečními rozpaky. V současné době se noční košile stávají běžnou součástí pánských prádelníků. 

wishbookweb.comJak vypadal vývoj pánských nočních košil v prostředí nezatíženém komunistickým plánováním, se dozvíme v historických katalozích amerických zásilkových obchodů. Díky sběrateli těchto katalogů, který je zveřejnil na internetu, můžeme nahlédnout do nabídky pánských nočních košil od roku 1944 až do dob nedávných. Z katalogů jsem vybral příslušné strany a umístil je do samostatné galerie. Mnohé ze střihů a vzorů by mohly být inspirací i pro dnešní výrobce.


Muži a noční prádlo

  Čeští muži a noční prádlo

Co má na sobě muž, když jde spát? Na to se dá na internetu najít nezaujatá odpověď na jednom dámském diskuzním serveru. Jaké tedy čeští muži používají noční prádlo:

40 %  pyžamo nebo triko a trenýrky,
30 %  se na spaní neobléká, spí nahých,
20 %  noční košile nebo samotná trika,
10 %  spí jen v trenýrkách, boxerkách, slipech apod.

  Muži a noční prádlo v jiných zemích

Pokud máte objektivní zkušenosti s tím, jak se na noc oblékají muži v jiných zemích, napište mi. Váš příspěvek se může objevit právě zde.  Noční košile versus jiné noční prádlo

Noční košile jsou prostě nejlepší. Zde je pár argumentů, proč jsou lepší než:

pyžamo,
protože v noční košili neškrtí guma,
protože noční košile se na rozdíl od kabátku nevyhrne až k ledvinám,
protože noční košile se rychleji obléká a svléká,
protože noční košile se snadněji věší na šňůru a žehlí,
protože noční košile je lacinější,

samotné trenýrky, boxerky, slipy apod.,
protože v noční košili neškrtí guma,
protože v noční košili neprochladnou ramena,
protože v noční košili se dá snídat, koukat na televizi apod., aniž by bylo třeba oblékat župan,

spát nahý,
protože v noční košili neprochladnou ramena,
protože v noční košili se dá snídat, koukat na televizi apod., aniž by bylo třeba oblékat župan.

Největším argumentem pro používání nočních košil jsou ženy. Těm nikdo neupíral noční košile, byly vždy k dostání. Mohly se svobodně rozhodnout, v čem budou spát. A rozhodly se. Tři čtvrtiny žen dávají přednost nočním košilím - viz noční prádlo v číslech. Určitě vědí, proč.  Noční košile a intimní kontakty

Mužům v noční košili nelze upřít značnou míru elegance. Ovšem na rozdíl od dámského nočního prádla očekáváme od pánského nočního prádla, noční košile nevyjímaje, především praktickou funkci.

Ale i při partnerských intimních kontaktech má pánská noční košile přednosti před jiným nočním prádlem. Noční košile se dá nejrychleji ze všech druhů nočního prádla svléknout. Ale stačí noční košili jen povyhrnout. Muž s částečně vyhrnutou noční košilí je mužný, zatímco muž s částečně staženými kalhotami je směšný.Jak nakupovat

Noční košile by měla být praktická i elegantní. To proto, že v noční košili nejenom spíme, ale také provádíme hygienu, snídáme apod. Jak vybírat, abychom vybrali správně? Nabízím rady z hlediska praktického, estetické hledisko musí posoudit každý sám.

  Střih

Jak je vidět ve fotogalerii, v podstatě můžeme vybírat z tričkového, klasického nebo historizujícího střihu. Samostatnou kapitolu pak tvoří pyžamové kabátky.

Velká většina prodávaných nočních košil je tričkového střihu. Logicky proto, že tento střih noční košile je pro většinu mužů nejpohodlnější. Tričkové noční košile mají obvykle délku v rozmezí od poloviny lýtek až nad kolena, rukávy krátké i dlouhé. Vzory jsou opravdu různorodé, od velice střízlivých bez okras až po ty, které zdobí velký infantilní obrázek.

Pro starší pány, ale také pro mladé muže s poetickou duší, můžeme vybírat z několika střihů klasických, které mají límeček, pár knoflíčků a dlouhý rukáv. Vzorem bývá decentní proužek nebo kostka.

Ke klasice můžeme zařadit také pyžamové kabátky. Už jsem viděl pár většinou starších mužů, jejichž noční úbor tvořil krátký kabátek od klasického pyžama a trenýrky. Funkčně možná přijatelné, ale esteticky hrůza. Pro tyto muže jsou samostatné pyžamové kabátky ideální, protože nemusejí měnit svoje zvyky, budou vypadat elegantně a klidně mohou dál používat svoje oblíbené trenýrky.

Kdo má rád historii, jistě se dá okouzlit historizujícími vzory nočních košil. Vycházejí ze starých střihů a materiálů, délku mají až k podlaze a mají vždy dlouhé rukávy. Jen počítejte s tím, že jedna taková noční košile bude stát stejně jako několik košil normálních.

Pokud se budete chtít vrátit do 60. let, nechte si noční košili ušít. Střih pro noční košili si můžete objednat.

  Materiál

Noční košile tričkového střihu jsou vyrobeny převážně z bavlněné pleteniny. Tento materiál vyžaduje pouze minimální údržbu stejnou jako obyčejná trika. Pouze u nočních košil s obrázkem se musí dávat pozor při žehlení.

Klasické noční košile obrázky nemají, ale žehlení kolem límce a manžet je poněkud zdlouhavější. Materiálově zde najdeme bavlněnou či směsovou tkaninu bez úprav i upravenou (flanel, satén).

Za zmínku stojí také několik zajímavostí. Jsou to mj. noční košile od Moiry (viz obrázek). Je vyrobena obdobně jako jiné funkční prádlo, proto je velice pružná a přiléhavá. Přednosti mužského těla vám v ní vyniknou stejně, jako vyniká přednost manekýnovi na obrázku. Materiál je hebounký, na těle příjemný, v pračce zcela stabilní. V moirové košili se spí krásně i v horku, jakákoliv vlhkost je okamžitě z pokožky pryč. 

Kdo touží po extrémně lehké noční košili, může sáhnout také po hedvábí. Opravdu, hedvábné noční košile pro muže se vyrábějí! Taková košile se dá pořídit za necelých 900 Kč včetně dopravy. Stačí jen mít správnou platební kartu a vyplnit objednávku. Košile je krátká, s rozparky, látka je velice tenká, ale pevná. V hedvábí se nezpotíte, i jemný průvan ho profoukne. Zkrátka ideální pro horké letní noci. 

Dalším méně běžným materiálem je len. Pánskou noční košili z čistého lnu lze rovněž koupit. Můžete volit mezi tenčí lněnou tkaninou a režnou. Když si pořídíte noční košili z režné látky, můžete si dopřát opravdu zdravý spánek tak jako za časů prapradědečků. Noční košile ze lnu je pohodlná, látka je poddajná a měkká. Lněné vlákno oproti jiným materiálům pojme velké množství vlhkosti, kterou uvolňuje postupně. Více se o nabídce lněných nočních košil a dalších výrobcích (mj. také o lněném povlečení) dozvíte na stránkách Dolna.

Kdo se potí málo a chce se zapotit více, může si koupit latexovou noční košili. Tu jedinou vyzkoušenou nemám. Předpokládám, že se do běžného prodeje jen těžko dostane. Strávit v ní noc by byl jistě nevšední zážitek, ale už jen vzhledem k ceně si ho málokdo dopřeje. 

Pro zajímavost jsem zvážil košile z různých materiálů. Košile byly vždy s krátkým rukávem. Nejlehčí je z Moiry cca 100 g, následuje hedvábí 120 g, tenká bavlna 200 g, tenký len 250 g, silnější bavlna 300 g a režný len 500 g. 

  Délka

Nejprve k délce rukávů. Budete-li spát v chladné místnosti, pravděpodobně budete volit dlouhé rukávy. Možná využijete i noční čepičku, zejména pokud máte méně vlasů.

A podle čeho volit délku noční košile?

Pod peřinou na délce noční košile nezáleží, protože ochranu před chladem zajišťuje peřina. Při spaní se noční košile vždy trochu vykasá, takže ani v superdlouhé noční košili vám nebude o mnoho tepleji než v krátké. Naopak kratší košile je výhodnější v tom, že alespoň v noci může vzduch k těm částem těla, které my muži musíme mít v létě v zimě ubedněné pod několika vrstvami oblečení.

A jak to bude, když vstanete z postele? Pokud bydlíte v paneláku, či moderním domku, z ložnice hned jdete do teplé koupelny, kuchyně apod. Zde užijete spíše košile kratší. Dlouhou noční košili si koupíte snad jen tehdy, pokud budete bydlet na hradě či ve staré kamenné chalupě. Ale samotná noční košile vás stejně nezahřeje, takže si přes ní budete brát župan. Pak můžete mít klidně krátkou noční košili a dlouhý župan.

Na délku noční košile z hlediska estetiky si musíte udělat názor sami. K tomu najdete na těchto stránkách dostatek obrázků. Mně osobně přijde nejelegantnější délka lehce nad kolena.

Na pultech prodejen a v internetových obchodech najdete pánské nočních košile v délce od poloviny lýtek až mírně nad kolena. Kratší košile se neprodávají, ale ty v případě potřeby nahradíte triky na spaní. Vyloženě dlouhé noční košile se dají najít pouze mezi historizujícími nočními košilemi nebo pro takové musíte vyrazit do světa. V tomto ohledu my muži můžeme ženám jenom závidět, protože ty si mohou vybrat noční košili dlouhou až na zem a přitom mít holá ramena nebo naopak si mohou koupit košili délky sotva pod zadek, ale s dlouhými rukávy.

Pokud budete kupovat košili rovného střihu, která bude přes kolena a delší, dbejte na to, aby měla alespoň jeden rozparek, který dosahuje nad kolena. Dlouhá košile bez rozparku je svazující. To samozřejmě neplatí v případě, pokud se košile směrem ke spodnímu okraji rozšiřuje, jako je tomu u historizujících nočních košil.

Při nákupu se neřiďte tím, jakou délku noční košile má manekýn na obrázku. Výrobci z pro mě neznámého důvodu vyrábějí u konkrétního typu jednotnou délku pro všechny velikosti. Bude-li mít manekýn košili akorát ke kolenům, pak při velikosti M budete mít košili pod kolena, při velikosti XXL pak výrazně nad kolena. Jak stanovit délku noční košile se dočtete zde nebo ještě lépe uděláte, když se oměříte. Při nákupu v kamenném obchodě si košili můžete nechat vybalit a přeměřit. Na internetu je to složitější, protože tam se délku až na výjimky nedozvíte. Chcete-li mít jistotu, že dostanete správnou délku, pak se před objednáním konkrétního typu a velikosti zeptejte. Budou zřejmě muset zajít do skladu a košili pro vás přeměřit, ale co by pro zákazníka neudělali, že ano?

  Velikost

Noční košile mají v porovnání s tričky při stejné velikosti volnější střih. 

  Okrajové velikosti

Pánské noční košile se standardně vyrábějí ve velikostech M, L, XL a XXL. U nočních košil se žertovnými potisky najdete většinou jen velikosti M a XL.

Avšak také muži, kteří nemají konfekční postavu, si mohou vybrat.

Ti, kterým přezdívají prcek, najdou několik málo košil ve velikosti S (např. Odex, Moira). Jinak nezbývá než si vyrobit triko na spaní nebo si koupit košili větší a případně použít nůžky a šicí stroj.

Pánové, kterým přezdívají cvalík, si mohou docela dobře vybrat v nadměrných velikostech. A ti, kterým přezdívají čahoun, to mají nejsložitější. Budou vybírat mezi těmi nejdelšími košilemi a budou rádi, pokud je budou mít alespoň ke kolenům.

Pro všechny nekonfekční muže je tu ještě jedna možnost - nechat si noční košili ušít. Firmy zabývající se historizujícími nočními košilemi většinu šijí na zakázku, takže ušijí košili přesně na vaši postavu. Na internetu se také dají najít krejčovství, která ve svojí nabídce mají jmenovitě uvedeno šití nočních košil. A ta krejčovství, která na internetu nejsou, takovou banalitu, jakou je noční košile, také hravě zvládnou. Ale úplně nejlepší je oženit se se švadlenou.

  Chlapecké noční košile

Je s podivem, že kluk v noční košili je pro většinu výrobců zatím oblast sci-fi. Pánských nočních košil se vyrábí dost a dost, ale v chlapeckých nočních košilích se výběr jen pomalu rozšiřuje

Pokud je kluk malý, spokojí se s dětskou noční košilí, která bude mít nějaký neutrální obrázek, třeba měsíček, zvířátko apod. Ale starší kluk zásadně nebude nosit nic, co by mělo na sobě něco „holčičího“. První novodobou vlaštovkou v chlapeckých nočních košilích byl Jitex, u kterého se chlapecká noční košile objevila v katalogu jaro/léto 2005. V roce 2008 se objevují chlapecké noční košile s potiskem myšáka nebo s postavičkami Pata a Mata od výrobce Cheese. Novinkou v roce 2011 jsou chlapecké noční košile Darka s celoplošným motivem aut a motorek. Stejnou noční košili mohou mít i tatínci.  

Můžeme si jen přát, aby se do chlapeckých nočních košil pustili také další výrobci. Je to jednoduchý úkol - udělat trochu delší horní díl chlapeckého tričkového pyžama. Materiály, obrázky, střihy, všechno mají výrobci k dispozici. 

Také u chlapeckých nočních košil si můžeme nechat ušít košili ze 60. let. Zde je odkaz.

 


  Rozdíly mezi pánskými a dámskými nočními košilemi

Ženy převzaly z pánského šatníku vše, snad kromě noční pásky na kníry. Ale kolik mužů dnes nosí kníry...

Přesto drobné odlišnosti v pánském a dámském oblečení můžeme najít, a to i v případě nočních košil. Podle jakých znaků můžeme určit, že noční košile je pánská či dámská?

U klasických nočních košil s knoflíky je určení jednoznačné. Pokud je zapínání pravostranné (mezi zapnutými knoflíky lze prostrčit prsty pravé ruky), pak se jedná o pánskou noční košili. U dámských nočních košil je zapínání vždy levostranné.

U tričkových nočních košil může být určení složitější. Typickým znakem pro pánské noční košile je čepička anebo kapsa na prsou. Ty se u dámských nočních košil neobjevují.

U nočních košil s potiskem se můžeme řídit podle motivu obrázku. Sud piva je jistě chlapštější motiv než medvídek. U dámských nočních košil často bývá potisknutý spodní okraj košile a okraje rukávů. Tento prvek se u pánských nočních košil nevyskytuje.

Co do barevnosti bývají u pánských nočních košil voleny tlumenější odstíny. Ovšem také u pánských nočních košil se můžeme setkat se světle modrými, světle zelenými, světle fialovými i do oranžova laděnými barvami. Rozhodně však neočekávejte růžovou. Pokud je noční košile bez potisku, ale se vzorem, pak u pánských nočních košil můžeme vidět proužek, kostku či jiný geometrický vzor. Květiny, zvířátka či jiné obrázkové vzory patří do ženského prádelníku.

Krátké rukávy bývají u nočních košil většinou široké s délkou téměř k loktům. Můžeme se setkat také s rukávy zkrácenými a zúženými, podobně jako u triček. Ty se však vyskytují pouze u dámských nočních košil, u pánských je nenajdeme.

Na druhou stranu jsou prvky, které se vyskytují ve stejné míře u pánských i dámských nočních košil. Průkrčník (výstřih) mohou mít pánské i dámské noční košile jak kulatý, tak do V. Rovněž napojení rukávů může být jak svislé, tak šikmé. Ani u rozparků rozdíl nenajdeme, u pánských i dámských mohou mít jak ostré, tak zaoblené rohy a mohou být jak po jedné, většinou levé straně, tak po obou stranách.

Pokud ani jeden typický znak u noční košile nenaleznete, pak se může jednat o tzv. unisex. Takto označené noční košile nejsou příliš běžné. Možná někdo začne s výrobou reklamních nočních košil, a ty by pravděpodobně byly v unisex provedení, stejně jako dnešní reklamní trička.  Jak začít se spaním v noční košili

Je to jako se vším v životě - napoprvé to nikdy není ono. Jak to udělat, abyste si co nejdříve vychutnali pohodlí noční košile? Ženských se neptejte, ty vám neporadí, protože jsou na noční košile zvyklé od malička.

Pro začátek si vyberte noční košili s délkou kolem kolenou. Vydržte v ní spát alespoň týden. To by mělo stačit na to, aby vám spaní v noční košili přišlo jako samozřejmost. Časem se váš spánek stane klidnějším (pokud jste spali nazí, nebudete si vytahovat peřinu na ramena, pokud jste spali v pyžamu, zbavíte se gumy kolem pasu – viz krevní oběh a lymfatický systém). Postupem doby můžete bez problémů spát také v delší noční košili, aniž byste se do ní zamotali, nebo také v kratší, aniž by se vám vyhrnovala nad pas.

Máte-li jinou radu, napište do diskuze.  Jak si vyrobit triko na spaní

Triko na spaní je ideální pro letní měsíce, kdy spíme lehce oděni. K tomuto účelu nám postačí jakékoliv triko. Když ale vstaneme z postele, zpravidla chceme, aby nám triko zakrývalo intimní partie. Na to je běžné triko krátké. Jak si vyrobit prodloužené triko?

Vezměte triko, které je o dvě čísla větší, než je vaše velikost. Ideální jsou obyčejná tenká trika bez nášivek. Triko namočte a dejte schnout. Když bude téměř suché, postupně ho po celém obvodě natahujte do délky. Triko vydrží poměrně velkou sílu natahování. Takto natažené triko ihned vyžehlete. Triko zůstane natažené, na šířku se mírně zmenší. Proceduru natahování proveďte ještě jednou či dvakrát po praní. Pak už si triko trvale udrží svůj nový tvar.

Takto upravené triko má délku kolem poloviny stehen, takže zakrývá o něco více než trenky, boxerky apod. Tím pádem se v něm můžete bez rozpaků pohybovat po bytě stejně jako v noční košili.Doporučení pro výrobce

  Délky nočních košil

Většina výrobců volí jednotnou délku nočních košil mezi 110 a 120 cm pro všechny velikosti. Tato délka je možná praktická pro výrobu, ale už méně pro uživatele. Pro toho, kdo chce košili krátkou, bude vždy dlouhá, pro toho, kdo chce košili dlouhou, bude vždy krátká. A hlavně - jednotná délka nerespektuje výšku postavy. Jak může být jednotná délka komická, ukazuje obrázek. Oba muži mají na sobě stejný typ noční košile. Délka rukávů odpovídá velikosti, ale délka košile nikoliv. Vypadá to, že menší muž do košile ještě nedorostl, zato větší z ní už dávno vyrostl.

Elegantní délku košile považuji buď těsně nad kolena nebo v případě dlouhých nočních košil kousek nad kotníky. Sestavil jsem tabulku konfekčních velikostí a příslušných délek nočních košil (délka zad).

velikost S
obvod hrudníku   86 - 93 cm
výška postavy   166 - 173 cm
doporučená krátká délka   95 cm
doporučená dlouhá délka   130 cm

velikost M
obvod hrudníku   94 - 101 cm
výška postavy   171 - 179 cm
doporučená krátká délka   98 cm
doporučená dlouhá délka   134 cm

velikost L
obvod hrudníku   102 - 109 cm
výška postavy   177 - 184 cm
doporučená krátká délka   101 cm
doporučená dlouhá délka   138 cm

velikost XL
obvod hrudníku   110 - 117 cm
výška postavy   182 - 188 cm
doporučená krátká délka   104 cm
doporučená dlouhá délka   142 cm

velikost XXL
obvod hrudníku   118 - 125 cm
výška postavy   186 - 192 cm
doporučená krátká délka   107 cm
doporučená dlouhá délka   146 cm

Rád bych se dočkal toho, aby v obchodech nabízeli ke krátkým rukávům krátkou délku, k dlouhým rukávům dlouhou i krátkou délku. Pokud je z technologických důvodů nutné vyrábět jednotnou délku pro všechny velikosti, pak doporučuji krátkou délku 100 cm, dlouhou délku 140 cm.

  Potisky pánských nočních košil

Nabízím pár námětů na potisky pánských nočních košil. Mohou být inspirací jak pro výrobce, tak pro zákazníky copycenter:

fanoušci: logo sportovního klubu,
sportovci: míč, kolo, pádlo, cepín, padák, kotlík nad ohněm,
pivaři: logo pivovaru či palírny,
myslivci a rybáři: zvěř a ryby, mořská panna,
motoristé: závodní auto, motorka, truck,
exotika: palmy s houpací sítí, černoška, historické motivy (Egypt, Řecko apod.),
nahotinky: focené a kreslené,
vesmír: souhvězdí, Saturn, raketa,
večerníčky: Mat a Pat, Bob a Bobek, Rákosníček, Rumcajs,
zvířata: spací (jezevec, ježek, medvěd), neutrální (pes, kůň, pavouk, sova),
vzor: maskáč (třeba s nápisem US ARMY), celá černá se žlutým nápisem POLICIE; vězeňská noční košile už prodává www.rajptakovin.cz.

  Reklamní noční košile

Už jste někdy dostali reklamní tričko? Že jich máte tolik, že nevíte, co s nimi? Pokud máte štěstí a dostali jste poněkud větší velikost, zkuste si z něj vyrobit triko na spaní. Ale proč místo reklamních triček nedostávat rovnou reklamní noční košile, respektive prodloužená reklamní trička?

Reklamní trička se většinou nosí jako domácí oblečení. Ten samý účel by splnila noční košile. Jejich reklamní účinek bude na stejné úrovni jako např. organizérů na CD, peněženek, vizitkářů, placatek, lahví s vínem, čajů a jiných "užitečných" věcí.

Tyto noční košile by se mohly přidávat jako bonus u výrobků souvisejících se spaním, např. matracemi, přikrývkami, nábytkem, koupelnami atd. Ale také jiné firmy by si souvislost našly – proč nemít klidný spánek např. s naší pojišťovnou, elektrárnou, mobilním operátorem či novými plastovými okny? Také pivovary by mohly své zákazníky nočními košilemi mile překvapit. Pod noční košili se pivní břicho schová snadněji než do pyžama, po návratu z restaurace je jednodušší obléci se do noční košile než do pyžama a při vykonávání malé potřeby je vyhrnutí noční košile snadnější než stažení kalhot od pyžama.

Jistě není problém místo klasického trika vyrobit triko o něco delší, třeba ve firemních barvách a s firemním logem. Univerzální délka je kolem 95 cm (velikost M) až 105 cm (velikost XXL), střih unisex. Výrobní náklady na dlouhé triko budou téměř stejné jako u trika klasického.

Pro copycentra by taková prodloužená trika ve stylu nočních košil byla vhodným rozšířením nabídky. Mohli by v nich vyrábět originální noční košile na počkání. Zákazník by si vybral obrázek buď z katalogu potisků nebo by si přinesl obrázek či fotku vlastní. Stačí, když v copycentru budou mít v zásobě nepotištěné noční košile unisex střihu v bílé barvě (zde foto od Pleasu) či světle šedém melíru.  Pánské noční košile a zákony

Pánské a chlapecké noční košile jsou výslovně vyjmenovány v těchto zákonech a vyhláškách:

285/1948 Sb., 265/1949 Sb., 269/1990 Sb., 8/1991 Sb., 560/1991 Sb., 300/1993 Sb., 191/1995 Sb., 52/1996 Sb., 115/1997 Sb., 135/1998 Sb., 321/1999 Sb., 179/2000 Sb., 185/2000 Sb., 189/2001 Sb., 404/2001 Sb., 481/2001 Sb., 42/2002 Sb., 252/2002 Sb., 275/2008 Sb.  Krevní oběh a lymfatický systém

Odložte pyžama, trenýrky, spodní prádlo a všechno, co vás v noci byť jen trochu škrtí! Namísto toho si oblékejte volnou noční košili. Proč? K tomu trochu teorie.

Krevní oběh, zjednodušeně řečeno, se skládá ze srdce, tepen a žil. Srdce pod tlakem žene krev do tepen. Stlačíme-li mírně tepnu, nic se nestane, srdce tento odpor překoná. Jiná je situace u žil. Na pohyb krve v žílách nemá srdce podstatný vliv. Ten zajišťují kosterní svaly, které žíly stlačují, čímž pomalu popohánějí krev přes systém záklopek k srdci. Pokud stlačíme žílu, musíme zvýšit pohyb svalů, aby bylo zajištěno dostatečné proudění krve.

Lymfatické cévy odvádějí z těla přebytečné tekutiny a další látky, které vrací zpět do krevního oběhu. Lymfatické cévy mají podobný tvar jako žíly a také ony potřebují pohyb svalů, aby v nich mohlo docházet k pohybu lymfatické tekutiny.

Během dne nevzniká problém s prouděním krve v žílách ani s prouděním lymfatické tekutiny v lymfatických cévách, a to ani při používání těsného oblečení, protože člověk obvykle vyvíjí dostatečnou svalovou aktivitu. Jiná situace vzniká v době spánku, kdy je tělesný pohyb omezený. Těsné prádlo omezí proudění v žílách a lymfatických cévách, přičemž tělo na tento stav reaguje zvýšeným pohybem ve spánku. To znamená, že se dotyčný mnohokrát za noc převrací, vrtí a mrská. Ráno se probouzí nevyspalý a neodpočinutý.

Proto doporučuji, abyste si u pyžamových kalhot povolili gumu a na spodní prádlo zapomněli úplně. Ale nejlépe uděláte, když si na spaní budete oblékat jen a pouze noční košili. Je to ten nejlepší předpoklad pro klidný a zdravý spánek.  Ohlasy na noční košile

Na závěr pár kladných i záporných ohlasů na pánské noční košile. Převzato z diskuzních fór.

... Tak já jsem asi pokrokovej chlap protože v noční košili spávám koupila mě jí manželka loni k Vánocům a můžu říct je to super pocit a za nic bych jí už nevyměnil.

... V noční košili spím už asi 16 let. ... Fakt kdo si jednou takovou noční košili oblékne, v ničem jiném spát nebude, pokud není konzervativní a musí mít "pruhované" pyžamo.

... Přesně jak je napsáno v předchozích příspěvcích - jak jsem vyzkoušel spaní v noční košili, už jsem pyžamo na sebe nevzal.

... Já spím v noční košili rok a už si bez ní nedovedu život představit. ... Jinak vím že například Němci spí zásadně v košili.

... I já jsem svému příteli koupila, spíše jen z recese, pánskou noční košili, a ejhle - je naprosto spokojen, už jich má několik, nestěžuje si, právě naopak.

... Do pyžama se mi zpátky nechce.

... Mužský v nočních košilích se mi líbí, ten můj už taky v ničem jiném nespí. Preferuje spíš delší košile (i ty se dají při troše štěstí sehnat) a moc mu to sluší.

... Já spím už spoustu let jen v noční košili a partnerka je s tím velmi spokojená.

... Já jsem si oblíbil saténové noční košile (jsou lehké, nepotím se v nich, a jsou příjemné na tělo).

... Studuju v Polsku a vidím kluky na privátech i jsem byl na jejich koleji a v domácnostech a převážná většina mužů a jasně i kluků už od mala spí v nočních košilích.

... Pánskou noční košili již nikdy. Měl jsem ji před lety asi 1-2x a ráno jsem se probudil se skasanou až u krku.

... No pánové, nevím, ale mně se na chlapech noční košile VŮBEC nelíbí. Manžel si jednu pořídil - a vypadal v ní... no hrůza.

... Pánské noční košile? Vy jste se zbláznili, ne?

NE, NEZBLÁZNILI.  MY NOČNÍ KOŠILE PROSTĚ CHCEME!


Zdroje: ksoft.cz, cassovia.sk, revprirody.cz, calvi.cz, nadoma.cz, jitex.cz, moira.cz, nznature.co.nz, latexfashion.cz, nadmerneodevy.cz, primaobchod.com, odex.cz, pleas.cz, Sbírka zákonů